
W pobliżu miejscowości Kosanica w gminie Pljevlja w Czarnogórze na obszarze 121 hektarów zostanie zrealizowany projekt agrowoltaiczny o mocy 120 MWp, który wesprze lokalną, zrównoważoną produkcję rolną.
Projekt agrowoltaiczny otrzymał pozwolenie na budowę i warunki techniczne do realizacji inwestycji. Teren, na którym realizowany jest system agrowoltaiczny, składa się z około pięćdziesięciu działek będących własnością osób prywatnych. Inwestor Kosanica Solar wydzierżawił od mieszkańców teren gdzie znajdują się dwie aktywne linie przesyłowe na okres 40 lat z możliwością przedłużenia umowy.
W propozycji warunków urbanistycznych i technicznych, które inwestor przedłożył właściwym władzom, wskazano, że moc zainstalowana elektrowni agrowoltaicznej w Kosanicy wynosi do 120 MWp. We wstępnej analizie stwierdzono, że zastosowanie systemów agrowoltaicznych pozwoli zabezpieczyć ziemię rolną przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, suszą oraz gradem. Ponadto wskazano, że dzięki zastosowaniu agrowoltaiki nawadnianie ziemi zostanie ograniczone o około 20% a panele fotowoltaiczne zyskają większą wydajność dzięki lepszemu chłodzeniu. W dokumencie stwierdzono, że systemy agrowoltaiczne stanowią nowatorskie i efektywne rozwiązanie łączące produkcję energii elektrycznej i zrównoważoną produkcją rolną na tym samym gruncie. Poza tym wskazano, że połączenie systemów agrowoltaicznych i rolnictwa zwiększy opłacalność ekonomiczną w porównaniu do tylko jednego rodzaju produkcji.
Część mieszkańców gminy Pljevlja w Czarnogórze, którzy posiadają grunty, a ich nie uprawiają jest zainteresowanych długoterminową dzierżawą z przeznaczeniem na agrowoltaikę.
Fakt otrzymania warunków technicznych i uzyskania pozwolenia na budowę elektrowni agrowoltaicznej świadczy, że zarówno władze lokalne jak i centralne są przychylne wdrażaniu agrowoltaiki w Czarnogórze.
–
Na podstawie
www.pvinformer-me
energetskiportal.ba
energetika.ba
greennews-rs
balkangreenenergynews.com
www.ecoportal.me
Zdjęcie:
goodnewsnetwork.org